10 Ocak 2016 Pazar

Bak İşte Bir Minik Serçe

Öyle özledim ki buraya yazıp kendimi seyretmeyi ve bende ne varsa sizinle paylaşmayı, hani  olacak iş değil bir gün daha beklemem.

Zaman olmadı..kısa uyduruk konuşmaları da , laf ola beri gele diye yazmaları da sevmedim ömrümde.Ondan geciktim..affola.

Saçımı kestirdim bir sene üzerine.
Bulutları izledim lacivertle grinin kesişiminde huzurla;sinsi sinsi yüreğime sokulan korkunun günden güne rüzgarlarla dağıldığını hissederek.
Rokfor aldım ..bayılırım rokfora 
Aramaya üşendiğim dostlarımı aradım
Özlediğim isimler çıkıverdi yoluma
Bir şeyleri erteleyip vazgeçebilme lüksünü tanıdım kendime ufak ve yavaştan.
Sözün özü..iyiyim ben.


İş arkadaşlarımla bir toplantı sonrası birşeyler yemek için gittiğimiz yerde "çok paran olsa ne yapardın" sorusunu koyuverdik masaya öylesine. Yaş 40'ın üstünde olunca "çok paran olsa ne yapardın" sorusuna verilen cevapların 20'li yaşlarda verilenlerle hiç alakası olmuyor. Bazen kendimize kahkahalarla gülmemize neden olan absürd cevaplar verip eğlendik bir süre. Sonra ben "gerçekten çok param olsa elimde avucumda ne varsa satar, tüm hayatımı bir sırt çantasına doldurup seyyah olurdum" dedim.

Bunun için paraya ne gerek var dediler biraz hayretle..Bunu şimdi de yapabilirsin.Gittiğin yerlerde günübirlik işler bulur ve yoluna devam edersin..
Hayır..dedim. Sadece maddi kaygısı olmayanlar güvence aramaz ve rastgele yaşamaya cesaret edebilirler.
Sonra bu konu masada biraz, içimde ise çok daha uzun süre tartışıldı.

Tek olsam cesaret eder miydim bilmiyorum ama iki çocuğunuz varsa ve kural-kanun-kaide vb şeyin olmadığı, akşamdan sabaha bir sürü şeyin değiştiği bir ülkede yaşıyorsanız hayata biraz daha güvensiz bakıyorsunuz sanırım.

44 yaşında bir şeyden eminim artık.
Bazı hayallere kavuşmak acı veriyor. Bir hayali yaşayacaksanız , hayalinizdeki gibi yaşamalısınız. Aşkınıza kavuştuğunuzda yemekten sonra sürekli geğiren ve ayakları kokan biri olmamalı o.Ya da ayyaş ya da maçlarda sinkaflı küfreden filan. Yani aşkınıza kavuştuğunuzda aşka kavuşmalısınız. Herkesin hayali farklı, ama her neyse o hayaldeki o şekilde yaşamalı her şeyi. 

Akşama yemekte ne var soğan alayım mı sevgilim diyen ve taze soğanın yeşiline yakut yüzüğü takıp getiren bir eş hayali hiç fena değil mesela.Romantizim ve hayatın idamesi gerçeklerinin kesişimi :-p

Benim hayalim hep gitmek üzere. Allah hayırlı gitmeler ve hayırlı dönmeler nasip etsin diyorum hep hani. Yarın ne bulup ne yiyeceğim endişesi ile dağılmamalı aklım. Tek olsam bile evet demezdim 40 yılın hayalini Huckelbery Finn gibi yaşamaya. Maide bir nokta olmak, başka şeye de kafamı takmamak içinse yola çıkış derviş değilim ben mecburen bir takım kaygılardan arınmış olmam lazım. Gönlümün daha yüksek olduğu günleri geride bırakmışım ben. Yazık bana .


İtalya'ya gitmeye karar verdim ilkin.
İtalya'ya gittiğimde daha çok hayalim olacak.
Çocuklarıma hayal kurmayı ve hayallerine inanmayı öğrettim.

Ne umudu , ne hayalleri alamasınlar içimizden.

10 yorum :

 1. Hep hayalim sırt çantamı alıp, dünyayı dolaşmak... Evet çocuğun varsa, bir şeyleri yola koymadan uygulamaya konmuyor hayaller... Ama hayalimden hiç vazgeçmiyorum... Bir gün mutlaka gerçekleştireceğim... Belki yaşım ilerlemiş olur amma pes etmek yok:) Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ertelemek var pes etmek yok Sevgili Bahar,hayallerini gerçekleştirdiğinde birlikte kahve içelim.
   Bunu da hayallerimize ekleyelim

   Kocaman sevgilerimle

   Sil
 2. Hayalin inşallah gerçekleşir Kadriye'ciğim, bloğuna o eğri kulenin yanında veya Aşk Çeşmesine para atarken fotolar yollaman şartıyla ama:))) bana o soru sorulsaydı demişsin ya hayaller farklı farklı oluyor yaşa göre....bahçeli, tek katlı bir ev isterdim ama burada değil Türkiye olmasın Brezilya olur, İrlanda olur...bu ülke yaşanmaz oldu artık :(
  sevgilerimle..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşk Çeşmesinde seni anacağım Müjde :-) ve bu ülke yaşanır hale gelene kadar mücadeleye devam şekerim...İrlanda'da da evimiz olsun ama en büyük hayalimiz bu ülkenin laik,demokratik,adaletli yarınlarında yaşaması olsun çocuklarımızın.

   Sil
 3. Kadriyecim hayallerinin gerçekleşmesi dileğiyle canım...İnsanın çocukları olunca öyle sırtına çantanı alıp çıkamıyorsun yollara..Ama yuvadan uçunca o kuşlar niye peşinden koşamayasın ki hayallerinin... :)) Ben şimdilik kuzularla ilgili hayallerdeyim..Kendime sıra gelmedi :)) Ama bir gün görmek isterim Norveç'i :)))Sevgiler canımcım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Norveç hayallerimin en başında biliyon mu Güliz
   İtalya daha ulaşılabilir geliyor şu an ama en çok da Norveç'i görmek isterdim
   Önce kuzular sonra biz..anlaştık ;)

   Sil
 4. Benim içinde bir dilek dileyeceksen aşk çeşmesinde izin verebilirim gitmene şekerim :)))
  Şaka bir yana evet hepimizin hayalleri var... Yaşanmışlıkları da var... Prangalarımız endişelerimiz de...
  Belki yavrularımızın hayatta kendi ayakları üstünde sağlam durduklarını görünce daha da özgürleşiriz... Ne dersin ?
  Öpüyorum seni...
  Çok özletme kendini

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin için tüm çeşmelerde dilek dileyeceğim Şebneeeeeemmm :D )))))))))))

   Özgürlük..yaşamak..

   yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı,
   yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin,
   hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil,
   ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için,
   yaşamak yanı ağır bastığından.

   Sil
 5. ne hayalledim biliyomusun seninle elele şu kaydıraktan kaymayı:)aklımda yokken hayal kurdundun ya bana harikasın..
  aklından geçenlerin gerçek, hayallerin hep rengarenk olsun canım arkadaşım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii benle kaymak istersin oradan
   sen kırmızı pikiniyi giyersin
   ben de düşersen koca göbeğimin üzerine düş canın yanmasın diye yanında olurum ahahahahahaha canııııııııııım senle olsun o günümüz diledim ahanda diledim bennnnnnnnnnnnnnnn

   Sil