18 Temmuz 2016 Pazartesi

Bugünler Zor GünlerBir gün, bir çiftçinin eşeği kuyuya düşer. Adam ne yapacağını düşünürken, hayvan saatlerce anırır. En sonunda çiftçi, hayvanın yaşlı olduğunu ve kuyunun da zaten kapanması gerektiğini düşünür ve eşeği çıkartmaya değmeyeceğine karar verir.
Bütün komşularını yardıma çağırır. Her biri birer kürek alarak kuyuya toprak atmaya başlarlar. Eşek ne olduğunu fark edince, önce daha beter bağırmaya başlar. Sonra, herkesin şaşkınlığına, sesini keser.
Birkaç kürek toprak daha attıktan sonra, çiftçi kuyuya bakar. Gözlerine inanamaz. Eşek, sırtına düşen her kürek toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silkeleyerek yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır.

Bir süre sonra, komşular toprak atmaya devam edince, herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarından dışarı bir adım atıp, koşarak uzaklaşır!
Hayat üzerinize hep toprak atacaktır; her türlü pislik ile. Kuyudan çıkmanın sırrı, bu pisliği silkeleyip bir adım yükselmektir. Sıkıntılarımızın her biri bir adımdır. En derin kuyulardan bile yılmayarak, usanmayarak çıkabiliriz. Silkelenin ve biraz daha yukarı çıkın

8 yorum :

 1. Hikayenin mesajı çok güzel ama benim hiç umudum kalmadı artık:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kaybettiğinde değil vazgeçtiğinde yenilirsin demiş ünlü bi düşünür :-)
   Umutsuzluk yakışmaz bizim gibilere
   Toparla Müje

   Sil
 2. Ay hadi inşallah... Umarım herkes bir silkelenir... Bu ara psikolojimiz çok bozuk ama illa bir çıkış yolu bulacağız... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. en karanlık an şafak sökmeden önceki anmış ya...bayağı bir karardıortalık Bahar. Umudu taze tutmak lazım her vakit

   Sevgilerimle

   Sil
 3. Güzel bir hikaye ,ders alinacak kissadan hisse...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ders almayı çok seven millet değiliz ama ya tutarsa hesabı Şule'cim

   Sevgiler

   Sil
 4. umarım eşek kadar akıllı ve şanslı olabiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akıllı olabilsek bile şans ziyadesi ile lazım bugünlerde Havva'cım

   Sevgiler

   Sil