16 Şubat 2017 Perşembe

GEZERSEM ÖYLE BÖYLE DEĞİL FENA GEZERİMYazamadım çünküüü koş koş  koş koş...bakınız nerelere takıldım bir haftada:

SİNEMA:Vizyona girdiği gün  gitmeyi çok istedim ama toplantıya katılmam gerekiyordu gidemedim. Geçen sene kapıları kırıp içeri girenler aklımdaydı ama  bu sene sakin bir toplulukla girdim sinemaya çok şükür.
Film bu sefer kitaba daha uygundu. Daha cüretkardı. Renklerin büyüsü, görsel bütünlük kesinlikle beni etkiledi:çok doğru kullanılmıştı.Daha evvel de dedim : 20 ya da 30'lu yaşlarda izlesem farklı  algılardım  ama bu yaşta, Türkiye gündemi ile yoğrulmuş ve yorulmuş beynim ile sadece çekimlerin güzelliği beni heyecanlandırdı ve keyif aldım.

Mr Grey beni güldürdü. Filmi izlerken karısının kıskanç olduğu ile ilgili okuduğum şeyler aklıma geldi ve gerçekten gülmekten kendimi alamadım. Anastasia ilk filmden daha iyiydi. makyaj uzmanlarını mı değiştirdiler bilmiyorum ama ne yaptılarsa bu sefer kız gözüme güzel göründü. Kim Bassinger'i görünce de "zalımsın zaman" demekten kendimi alamadım.

Gidin, izleyin;keyif alacağınız bir film, güzel zaman geçireceksiniz.

TİYATRO:


Tiyatro Martı'nın "Demir" oyununa gittim. Güzin Özyağcılar oyunu alıp götüren kişi.Seyirciyi de sahneye bağlayan ipler onun elinde.Eski jenerasyon ile yeni jenerasyon arasındaki farkı bariz izliyorsunuz. Oyun güzel ama ağır denilebilecek nitelikte. Kalitesine yaraşır dolulukta değildi salon..üzüldüm.KONSER:


"Aşka Adanmış Şarkılar" KKM 14 Şubat etkinliği idi. Yeğen (Mert) bende ya, oğluşumla  gittik konsere. Şems Trio ve bir konuk sanatçı  vardı sahnede. Yeşilçam filmleri konsept alınmış, ekip süper, salon tıklım tıklımdı. Her parçayı çok büyük bir beğeni ile  dinledim. Konser bittiğinde neden bu kadar kısa diye hayıflansam da saate baktığımda tam bir saat sürdüğünü hayretle gördüm. Salonun merdivenleri bile doluydu. Tebrikler Kozyatağı Kültür Merkezi.

FESTİVAL:Kadıköy Kış Sanat Festivali'ne katıldım. Bilet yerine kitap isteyen Türkiye Gençlik Akademisi  bir grup pırıl pırıl genç insandan oluşuyor. Şahane de bir program düzenlemişler.

İLK GÜN:


 • Yalnızlık Senfonisi –Perdesiz Sanat

• Madox ile 3 gece tiyatro gösterimi
• Dans
• Müzik Performans)

İKİNCİ GÜN:

• Seramik workshop
•     Beckett tiyatto
• Folklor Gösterisi - Karadeniz
• Tango

Ayrıca bakımevlerinde kalan çocukların resimlerinden de sergi açmışlar.
Açılış konuşmasında  da gözlerim doldu (basında yer almış alıntı oradan)

"Kısa vadede hepiniz Türkiye Gençlik Akademisi’nin faaliyetlerini yakinen göreceğinize ben yürekten inanıyorum. Bizim buraya çıkma amacımız bu festivali gerçekleştiriyor olma amacımız bize çok eskilerden gelen bir emanet, bir vazife hatta Türk gençliğin birinci vazifesini yerine getirmek için Kış Sanat Festivali organizasyonu yapılmıştır. Bu vazife bize 1923 yılından kalan bir emanettir. Bazı zamanlar vardır. Elinizi taşın altına sokmanız gerekir. Bazen küçük ya da büyük olmanız çok da önemli değildir. Ve bazen Hz. İbrahim’e karınca olmak gerekir o suyu taşıyan. Ve o günler geldiği zaman ne yanmaktan korkmamız gerekiyor ne de ezilmekten. Türkiye Gençlik Akademisi’nin bundan sonra herhangi bir üyesi ve herhangi bir gönüllüsü hiçbir zaman korkmayacaktır. Birinci vazifesini yerine getirmekten yılmadan usanmadan kaçmaya devam edecektir"

SERGİ:
"Ahşaba Dokunmak" sergisinin açılışına katıldım. Sergi çok güzel ve ahşabın insana huzur veren büyüsü estetikle birleştiği için benim bi ayrıca hoşuma gitti. 

 

20 yorum :

 1. Yine kültür dolu etkinlikler bayıldım, kış sanat festivali ne güzelmiş öyle Beckett de var :). Güzin Özyağcıların kızıyla oynadığı bir oyun, yanlış hatırlamıyorsam da kızı yazmıştı. Yine de bakmak gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öneri Makinesi selam,

   Sanatta hayat var..kendime geliyorum iyi oluyor

   Sevgiler

   Sil
 2. Çok faalsin adaş. Filme en kısa zamanda gideceğim inşallah . Oyun da gelirse giderim Ankara'ya. Festivali daha ayrıntılı anlatsana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Festivalde toplanan kıyafet ve kitaplar Adana ve Trabzon'da okullara yollandı adaş. O çocukları seviyorum, sosyal sorumluluk projeleri yapıyorlar ve güzel -özenli çocuklardı.

   Sevgiler

   Sil
 3. Valla tebrik ediyorum, dolu dolu hayatı yaşamak budur işte. Çok iyi yapmışsın, evet çıkarsa herhalde ne tiyatro kalır, ne sinema, ne heykel demekten de kendimi alamadım be Kadriye'ciğim. :((( sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müjde: biz burada olduğumuz sürece hayat devam edecek.
   Sen de buradasın
   ben de buradayım
   Biz varız..sevgiler

   Sil
 4. Vallahi fena gezmişsin hatun, oh ne iyi yapmışsın :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Durursam ne olayım handan :-))))))))

   Sevgiler

   Sil
 5. Fena eğlenmiş coşmussun hatta suan bizide costurdun masalllahhh 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Annesi'nin Prensesi, yaşamak güzel şey be kuzummm :-))

   Sevgiler

   Sil
 6. Oh ne güzel yapmışsın. İçten içe kıskanmadım desem yalan olur😬 Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahar'cım, kıskanmak teşvik edici bi duygudur :-P
   Hadi eller havaya :-))

   Sevgiler

   Sil
 7. En iyisini yapıyorsunuz imkan buldukça değerlendiriyorsunuz.Bakım evlerindeki çocukların sergisi yüreklere en dokunan olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evimin Güncesi,

   Bakımevlerindeki çocukların resimlerine bakmak bile insanın içinde kocaman bir "haydi" nidası patlaıyordu. Haydi kalk ve onlar için bir şeyler yap..

   Sevgiler

   Sil
 8. Süpersin Kadriye ne güzel sergi, sinema, tiyatro dolu dolu geçirmişsin günlerini. Hayat sanatla güzel. Seninle aramızda SANAT KARDEŞLİĞİ başlatalım mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatoş'cum başlatalım , nasıl bişi ki o..adı bile pek güzel geldi bana

   Sevgiler

   Sil
  2. :)))) hiçbir fikrim yok Kadriye. Yüzük kardeşliğini izledim ama sanat kardeşliği nasıl olur ben de bilmiyorum. :)))) Ama madem ki ağzımızdan böyle bir söz çıktı, hoşumuza da gitti bunu nasıl oluşturabiliriz diye düşünelim. Bir bakarsın gerçekten güzel bir proje çıkar.

   Sil
 9. Yanıtlar
  1. Ay Burcuuuuuu bastım kahkahayı iş yerinde nerden gelir aklına ne alemsin yaaaaaa :-))))))))))))))

   Sil
 10. Merhaba ;
  Arkadaşım bir geldin,pir geldin mşallah hızla akmışsın kültür kentin nimetlerine.
  Ben de sen de uğrayamamışız ya birbirimize özlemişim seni.
  Yarasın sana ve bize aktardıklarına.
  sevgilerimle canısı..

  YanıtlaSil