8 Şubat 2017 Çarşamba

MUTLAK PEŞİNDE-BALZACBalzac'ı seviyorum  ve okumadığım kitaplarını bulduğumda da çocuk gibi neşeleniyorum.

Mutlak Peşinde de öyle bir beklentiyle başladığım romanlardan oldu.

Tabii ki İş Bankası Yayınları ve Hasan Âli Yücel serisinden aldım.

Her zamanki detaylı tasvirleri ve maddeye dahi ruh katabilen yorumları ile öykü aktı gitti. O dönemi, o döneme ait doğruları düşüne-kıyaslaya okudum  niyeyse bu sefer. Hangi doğrular ve duygular evrenselmiş bugüne de gelmiş hangileri o günde kalmışı;toplum ve insan hangi evrelerle bunları yitirdi diye düşündüm.

Onca inanılmaz olumsuzluğa rağmen zeki bir evlat ve kadınlara mahsus demir irade -nispeten- mutlu denilebilecek son ile  şaşırtabiliyor okuyucuyu. Hiiiç dert çekecek günlerde olmadığım  ve kazara dahi haberleri  açarsam aft çıkardığım için bu mantık sınırlarımı zorlayan mutlu sonu aldım bağrıma bastım.

Karakterler yine özgün çizgilerle sınırlarını belirlemiş.  Flu fonda net objenin güzel göründüğü  fotoğraflar gibi, öne çıkışını  çok sevdiğim kişiler oldu romanda.

Uzun da değil. 210 sayfa..hoooop diye okunuyor zaten :-)

Yaarın kendini eleştirenlere şahane bir eleştirisi var. Alıntılarda önce onu  paylaşmak istiyorum. uzun tasvirlerini eleştirenler için şöyle diyor:

"Kimi bilgisiz ve aç gözlü  kişiler kaynağına gitme sıkıntısına katlanmadan heyecanlar yaşamak istedikleri için hep karşı çıkarlar bu tür hazırlıklara; tohum ekmeden çiçek, gebe kalmadan çocuk isterler."

Yüzyılın kapağı olmuş kanımca :-)))

"Toprağa ekilen tohumlar içerisinde en çabuk ürün vereni şehitlerin döktüğü kandır"

"Düşünce insanları da barometreler kadar değişkendir;yalnızca dahi , özünde iyidir"

zariflik nasıl kadın cinsinin güzelliğiyse bağlılık da dehasıdır"

"Bolluk içinde yetişen kadınlar maddesel hazların örttüğü boşluğu  çabucak hissederler ve yıpranmaktan çok yorulan yürekleri onlara gerçek bir duygu  alışverişinden doğan mutluluğu buldurduğunda -- sevgisinden emin oldukları erkeğe de uygun gelmesi koşuluyla-- orta halli bir yaşama seve seve katlanabilirler."

" Güzel kadın olunur!"

"Toplum, insanlardan beklediği erdemlerin hiç birine uyma gereği duymaz"

gerçek mutluluk ruhsal basamakların yalnızca iki ucunda bulunabilir. Yalnızca safdil ile dahi, biri zayıflığı  öteki gücüyle yaşamın bütün pürüzlerini yok eden bir tatlılık, inişsiz çıkışsız bir ruh hali yaratabilirler. Birinde kayıtsızlık ve uyuşukluk vardır, ötekinde hoş görü ve yüce düşüncenin sürekliliği: dahi yüce düşüncenin yorumlayıcısıdır ve ilkede de uygulamada da kendine benzemek zorundadır. Dahi de safdil de sade ve saftır;ne var ki birindeki boşluk , ötekinde bir derinliktir. İşte bu yüzden akıllı kadınlar kusursuz bir adam bulamazlarsa safdilin birini seçmeye yatkındırlar."

16 yorum :

 1. Balzac.. okumak isteyip henüz okumadıklarımdan. Bu sene okumaya vakit bulamazsam seneye muhakkak Balzac listemde olacak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Balzac her kitap severim listesine en az bir kere girmeyi hak eden bir yazar Şenay
   Okuduğunda, ben de yorumlarını zevkle okuyacağım.

   Sevgiler

   Sil
 2. Vadideki zambak meşhur kitaplarından orada da imkansız sevgi konusuydu, kadınlar çok zekidir yeter ki hin düşüncelerini uygulamasınlar her şeyi elde ederler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vadideki Zamnbak balzac ile ilk tanıştığım romandı sevgili Evimin Güncesi.
   Zor olanı zeka , sabır ve iyiniyetle yenmeyi öğütlüyor sanki her zaman Balzac

   Sevgiler

   Sil
 3. Güzel kadın olunura bayıldım 😃 mümknse tüm kadınlar okumalı bu yazıyı ve yazarı 😃

  Ellerinize saglik bu arada mimledim sizi yaparsanız sevinirim 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Annesi'nin Prensesi,

   Di mi ya, güzel kadın olunur bir slogan bile yapılabilir aslında . Sanırım güzel olmanın ilk kuralı aydınlık kalbin yansıdığı bir tebessüme sahip olmak.

   Sevgiler

   Sil
 4. heey güzel anlatmışsın ben balzak hayranıyım ya bi de tolstoy. bu kitabı duymadım ama valla. ama bi dolu balzak okudum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çağla selam,

   Dostyoveski'yi aldım şimdi elime, bakalım keyif düzeyi ne olacak bu kitapta

   Sevgiler

   Sil
 5. Alıntılar çok güzel. Okunası bir kitap. Kalemine sağlık... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğine çok sevindim Bahar, geniş vakte keyfe okunası bir kitap bu

   Sevgiler

   Sil
 6. Kapak sağlam olmuş hakikaten :)))

  Bak bir de bunu çok sevdim; "Güzel kadın olunur!"

  YanıtlaSil
 7. kitap hakkında bilgi sahibi oldum; Balzac önemli.. okunması gerekenlerden :)
  sevgiler <3

  YanıtlaSil
 8. Yüzyılın kapağı çok iyiymiş. Her şeyin hızla tuketildigi bir toplum olduk iyice herseyi hap şeklinde ve hemen istiyoruz. Sonra da canımız sıkılıyor.

  YanıtlaSil
 9. Okumadım bu kitabı çok da merak ettim. Doğrusu sayfa sayısının az olması da ayrıca okumama vesile olacak. En son Stendhal'in Parma Manastırı'nı okudum ve çok sıkıldım. Bunu ise senin tavsiyenle listeme ekledim.

  YanıtlaSil
 10. Aha ha ben de elrstirmistim o uzun tasvirleri:) Emile Zola'da da :))

  YanıtlaSil
 11. Çok fazla Balzac okuyamadım:( Vadideki Zambak ve Eugeni Grandet hatırladıklarım. Bunu da okumak isterim. Çok teşekkürler. ::) Sevgiler:)

  YanıtlaSil