10 Ocak 2015 Cumartesi

Ben Hiç Üşümedim ki..

Dışarıda lapa lapa yağan kar 70'lerde de yağardı.
Biliyorum oradaydım :-) Çocuktuk.

Yatağa ilk girdiğimizde ayaklarımızı birbirimizin ayaklarına sürterek ısıtırdık . Yatak buz gibi olurdu çünkü. Üzeri teras,denize açık,sobalı bir evdi  hala rüyalarıma giren kiradaki evimiz. Her sokağı her kıvrımı bin neşeli anı ile bezenmiş çocukluğumun yaşandığı her alanı oyun parkı verimliliğinde olan o güzel ev kışın harbi soğuk olurdu.


İnsanın masal gibi bir çocukluk yaşaması için özel okullar, şahane evler, lüküs arabalar gerekmiyor biliyor musunuz ? 3 kardeş bir koca dünyaya bedel olabiliyor rahatlıkla.

Sorun diye bir şey yoktu bizim için. Misal o soğuk, eğlenmek için inanılmaz fırsatlara gebeydi. 3 kardeş yatağa cubbada atlar ve düet yaparak 2-3 dakika çılgın bir dans tuttururduk yorganın altında.

İlk şarkımız adrenalin patlaması yaratırdı. Sözlerini yarım yamalak bilsek de ezgisi bizce malümdü ve kıkır kıkır , avaz avaz söylenen bu şarkı eşliğinde 2 dakika tepinmemiz soğuğun bertaraf olması bir yana, ter içinde kalmamıza neden olurdu.

Sonra devam ederdik artık üşümek kavramını çok uzaklara göndermiş olarak.

İkinci şarkımız, sözleri çabucak ezberlenen o muhteşem parçaya aitti. Onunla tepinirken  bitmez düetin etkisi ile karnımız ağrıyana kadar güler, altıastarı 2 cümle ile değme komedyenlerin yapamayacağı kadar güldürürdük birbirimizi.
O şarkı, çocukluğumuzda soğuğu sıcağa,geceyi neşeye döndüren şarkıydı. Hala daha duyunca koskocaman bir sırıtma yerleşir yüzüme.

Sonraki kocaman ve harika evimizi satın alıp taşındığımızda artık kalorifer vardı ve bu eşsiz neşeli şarkı geride kalmıştı. Zaten 3 kardeş kocamanlardan olmuştuk. Ergenlikle zevkler değişmişti.

Abim kalkınca Burhan Çeçen veya Ahmet Kaya açıyordu avaz avaz.

Ablam Julio İglesias'a ve şarkılarına vurgundu gayet haklı olarak.

Annem Türk Sanat Müziğinin altın namelerini tebessümle mırıldanarak kahvaltı hazırlamaya giderdi gül yanakları pembe pembe.

Babam Türk Halk Müziğinin neşeli ezgilerini ağırbaşlı bir neşe ile dillendirerek katılırdı sabahlarımıza. Misket 'e hiç dayanamazdı.Hayatımda onun kadar güzel dans eden, oynayan bir erkek daha görmedim. Adını (Şener) layıkıyla taşıyan muhteşem bir baba o her zaman için.

Ben mi?
Ben klasik müziğe bayılıyorum :-)))

Tam karadeniz eviydi bizimkisi. Sabahları yaşanmamış güne hevesle sarılan,bir arada olmaktan duyulan mutluluğu müzikle ve neşeyle süsleyen bir ev.

Müzikler,sesler,renkler mutlu anıları ve sevgisi ile yaşamı yaşanılır kılanları anımsatsın bize hep.

Sevgiyle kalın.20 yorum :

 1. Ne hoş anılar.Hep çocukluğumuzda kaldı aklımız,her devir sanki bir önceki daha mutluymuş gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep daha iyiye gitmedi yollar,zaten beklenmemeli bu belki de ama şu son yıllar geçmişi daha büyük harflerle özler arar olduk sanırım.
   Senin de hoş anıların çok olsun bugününde ve yarınında :-)

   Sevgiler

   Sil
 2. offf ne güzel ..Bende Sezen ..Hep Sezen..İlla Sezen:):)
  öptümmm:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi dönem en çok Sezen şarkıları (ilk çıktığı yıllar, son yıllar vb) ve özellikle sevdiğin bi tanesi hangisi?
   ben de öptüm

   Sil
 3. kadriye seni daha da yakından tanımak için yanıp tutuşuyorum,sonra du kızım diyorum güzelliği bozarsan ya!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülümsedim
   Korktum
   Sırıttım
   Duruldum

   Türkçe meali:
   Sevindim,hayal kırıklığına uğratmaktan korktum :)

   Sevgiler en koskocamanından :))

   Sil
  2. olur mu hayal kırıklığı,
   bu duygu seninle ilgili değil benimle ilgili.
   daha doğrusu,bir kez böyle bir deneyim yaşadım,tanışma deneyimi,
   çok heyecanlı oluyor valla:))
   seni öyle merak ediyorum ki,merakım çok güzel geliyor,ondan:))
   sevgiler

   Sil
 4. Ayakların sürtülmesi bizdede vardı ve ben ablamlara nerden nasıl gördüğümü hala hatırlamadığım danslar yapardım. Yazını okuduktan sonra öyle duygulandımki kızkardeşlerime yazmaya karar verdim. Sen mesafeni korusan da ben tum cıvıklığımla seni seviyorum diyeceğim deli yazanım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen Mukaddesce seviyorsun,ben Kadriyece
   Seni sevmemek mümkün mü güzel arkadaşım :-)

   Kardeşine yazdığına çok sevindim ayyyyyyyyyy

   Sil
 5. klasik müzik eşliğinde okumak lazım bu yazıları :)) güzel ve hoş duygular..elinize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu ne hoş bir yakıştırma, çok teşekkür ederim.
   Geçmişi özletmeyecek bir gelecek olması temennimiz :-)

   Sil
 6. hangi yaşta olursak olalım hep bir çocukluğumuza dönme hissi zaman zaman geliyor. Galiba o vakitler biz hiç bişey bilmediğimizden küçük dünyamızda daha mutluyduk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki az ama doğru şeylere yoğunlaştığımızdan Şehriban.
   Yarınlarımız da güzel olsun, sevdiklerimize de güzel şeyler verebilelim inşallah :-) O zaman tamamlanmıyor mu mutluluk denilen şey?

   Sil
 7. karadeniz evlerine bayılırım:)
  rengarenk neşe dolu bir ev ile gülümsettin beni denizim!
  mutlu umutlu neşe dolu bir hafta olsun..


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de karadenizli kadınların süslü evlerine bayılırım Sebuş :-)
   Mutlu mutlu, umut dolu bir ömür olsun

   Sil
 8. Ah o kikirdemeler :) hadi bugün Selin günü, bunun için bir yazı bekliyorum, şöyle eşsiz, bence içinden gelenlerle 5 dk.da kaydedebileceğin bir yazı ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaziciiiiiim Aliye
   Fekat parti devam ediyo..bitsin öyle yaziciiim bi denem :-)

   Sil
 9. Canım ya bir an bende çocukluğuma gittim sayende. o buz gibi kış gecelerinde bizde kardeşimle yorganın altına girer ..son sürat nefes alıp verirdik. taki nefesimiz kesilip. biz ateş alana kadar...ne günlerdi..Evinizde her türden müzik olması ne güzel. hepsine az çok aşinasınızdır....sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güliz, güzeldi benim çok özlemle ve severek andığım günlerdi.Müzik konusunda ise,hemen hemen her türden sevdiğim var sanırım evet :-)

   Sil
 10. Akşamları çocukları yatırırken ben de buz gibi ayaklarımı Nehir'e teslim ediyorum :)) Nasıl sıcacık kuzumun ayakları ve nasıl da şefkatle ısıtır annesinin ayaklarını :)
  kimi zaman kızsam da çocukları her akşam ben yatırdığım ve bu sayede 1 saate yakın zamanım gitse de (şöyle ki, çadır yap, babayı çağır, susayanlara su ver, kitap oku, masal aç tavandan seyretsinler, azcık okul dedikodusu vs.) en keyifli zamanlar aslında, senin de dediğin gibi, çocuklukta kardeşlerle yapılan ve çok kıymetli olan şeyi şimdilerde çocuklarımla yaşamak da süper ;)
  badabadap, düpdürü dürüüü :))

  YanıtlaSil